28/04/2021

Pyłek kwiatowy

Projekt bez tytułu (16)

Przyszła wiosna, a z nią zaczął się ruch w pasiece. Pszczoły rozpoczęły ma dobre swoją pracę, królowa matka zajęła się składaniem czerwiu i teraz pszczoły potrzebują dużo pokarmu, aby wychować młode. Pszczoły w tym celu rozpoczęły obloty kwiatów, drzew czy krzewów, aby zdobyć pożywienie w postaci m.in.: pyłku kwiatowego, który to stanowi najważniejsze źródło składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego rozwoju pszczoły. Pyłek dzięki właściwościom przyczepiania się przylega dość ściśle do włosków pokrywających ciało pszczoły. Następnie przebiega proces formowania przez owady grudki zwanej także obnóżem pyłkowym. Trwa to zwykle od kilku do kilkunastu minut. Pszczoła w tym czasie musi oblecieć od 10 do nawet 100 kwiatów w zależności od gatunku oblatywanych roślin. Po powrocie do ula zbieraczki pyłku poszukują komórek, gdzie będą mogły złożyć przyniesiony pokarm. Pszczoła tylne odnóża umieszcza wewnątrz komórki i zrzuca pyłek. Następnie inna pszczoła zajmująca się pracami wewnątrz ulowymi rozdrabnia i uderza głową w obnóże powodując sprasowanie pyłku w komórce plastra. I tak oto pszczoły gromadzą pyłek. A dzięki zalaniu pyłku w komórce świeżym miodem powstaje pierzga, ale o tym opowiem innym razem.

Warto również zapoznać się z właściwościami pyłku kwiatowego. Jest on produktem bogatym w bardzo cenne składniki odżywcze. W jego składzie znajdziemy m.in. białko, aminokwasy egzogenne, nienasycone kwasy tłuszczowe, biopierwiastki oraz witaminy. Pyłek posiada nie tylko właściwości odżywcze, ale również regeneracyjne, detoksykacyjne, antybakteryjne, przeciwzapalne, przeciwnowotworowe oraz wiele innych. Wykorzystywany jest do leczenia wielu chorób m.in. takich jak: miażdżyca, zapalenie mięśnia sercowego, anemii, chorób nowotworowych, choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy, chorób układu oddechowego czy alergicznych. Pyłek znalazł również zastosowanie w kosmetyce.

@pasieka_ardal

14/04/2021

Wosk wydzielany jest, a raczej wypacany przez cztery pary gruczołów woskowych znajdujących się po brzusznej stronie odwłoka pszczół robotnic. Gruczoły w postaci owalnych płytek pokrytych porami wydzielają płynny wosk, który w powietrzu krzepnie tworząc łuseczki. Aby utworzyć łuskę średniej wielkości pszczoła potrzebuje od 24 do 48 godzin.  Najintensywniej wypacają wosk młode pszczoły – 11-14 dniowe. W ciągu sezonu pszczela rodzina jest w stanie wyprodukować do 0,5 kg wosku jednak największe nasilenie produkcji przypada na miesiące maj i czerwiec.                                                                  Zapach i barwa wosku zależy od składników przenikających z propolisu, pyłku i nektaru, ale  również od diety pszczół.  Stąd też kolor wosku ma swą paletę od jasnożółtej, żółtej, poprzez zielonożółtą aż po brązową.                                                                                                                                                        Pszczelarz pozyskuje wosk najczęściej jesienią z odsklepin i z wybrakowanych plastrów. Wytapianie wosku może odbywać się poprzez topiarki słoneczne, elektryczne czy też urządzenia parowe. Istotny jest jednak proces klarowania wosku czyli pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń  i uzyskanie najwyższej jego jakości. Tak przygotowany wosk można wykorzystać do produkcji węzy pszczelej oraz do produkcji m.in. świec, zawieszek itp.

W naszej pasiece pszczeli wosk wykorzystujemy głównie do ręcznej produkcji świec, zawieszek zapachowych oraz wkładów do kominków. Naturalne świece z pszczelego wosku mają wiele zalet oraz zdrowotnych właściwości m.in.:      

 1. Spalanie bez dymu, które pozostawia w pomieszczeniu delikatny zapach miodowo – propolisowy. zapach ten jest w 100% naturalny ponieważ świece z wosku pszczelego nie zawierają żadnych aromatyzujących substancji chemicznych, które uwalniane do powietrza pod wpływem wysokiej temperatury mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Aby więc uzyskać w pomieszczeniu piękny zapach będący połączeniem aromatów przyrody, wystarczy przez kilka minut dziennie (od 15 do 60 minut) palić świecę z naturalnego wosku pszczelego.

2. Wydzielane z płomienia świecy ujemne jony oczyszczają powietrze łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy i alergii.

3. Palenie świec woskowych neutralizuje zapach dymu tytoniowego.

4. Jonizują powietrz i neutralizują negatywne promieniowanie emitowane przez urządzenia typu: komputer, telewizor, telefon komórkowy oraz inne urządzenia elektromagnetyczne.

5. Świece charakteryzują się wyjątkowym, oryginalnym wyglądem czystego produktu pochodzącego z natury.

6. Pozytywnie wpływają na naszą ogólną kondycję psychofizyczną. Uwalniane podczas palenia świecy właściwości wosku pszczelego działają relaksująco i uspokajająco.

Wszystkich zapraszamy do naszego sklepiku, w którym każdy znajdzie coś dla siebie wyjątkowego.

24/03/2021r.

Czy wiecie…

Jak powstaje wosk pszczeli?

 

Oto niektóre z naszych prac wykonanych z 

naturalnego wosku pszczelego

 

Jest to wbrew pozorom, niesamowicie zaskakujący proces!

Produkcją wosku zajmują się młode pszczoły robotnice. Posiadają one bowiem gruczoły woskowe w swoich odwłokach. Tworzenie wosku zaczyna się od utworzenia łańcucha pszczół, złączonych ze sobą odnóżkami. Dzieje się tak, aby temperatura ich odwłoków wzrosła, co pozwoli na działanie gruczołów. Powstała w nich wydzielina wędruje do otworu gębowego. Finalnie następuje formowanie płatków wosku. My dzięki naszym małym przyjaciołom możemy wykonywać piękne ręcznie robione świece, tabliczki zapachowe, wkłady do kominków.

Nasze produkty wykonane są metodą ręczną, pochodzą z czystego i naturalnego wosku pszczelego z naszej pasieki. Mogą posłużyć jako dodatek dekoracyjny do domu lub stać się zapachowym i drobnym upominkiem dla wyjątkowej osoby. Tworzymy z pasją i dokładamy wszelkiej staranności, aby każdy klient był zadowolony.

21/01/2021r.

Zima ...

@pasieka_ardal

Do naszej pasieki zawitała zima!
Choć może Wam się zdawać, że pszczelarz zimą spoczywa na laurach, uwierzcie, że w tym okresie też mamy ręce pełne roboty!

Zima dla każdego pszczelarza to czas porządków i przygotowań na kolejny sezon, który rozpoczyna się już w połowie marca. Musimy przecież godnie przywitać naszych skrzydlatych podopiecznych i zapewnić im dobry start w kolejnym sezonie!

Zimą najlepsze co możemy zrobić dla naszych pszczół to zapewnić im spokój! To też robimy w naszej pasiece!

Zimowla jest dość trudnym okresem w życiu pszczół. Zwykle trwa od listopada, po ostatnich oblotach – do połowy marca, czyli pierwszych pełnych lotów pszczół. Pierwsze obloty mogą wystąpić już w styczniu przy słonecznej i ciepłej pogodzie.

Nasi skrzydlaci przyjaciele nie zasypiają na zimę, a zbijają się w kłąb z matką „królową” w środku, cały czas pracując. Aby utrzymać stałą temperaturę ok. 20°C nieustannie przemieszczają się wędrując od środka kłębu na zewnątrz i na odwrót.

Dzieje się to, dzięki zmagazynowanym zapasom, przez co nie tylko mają pożywienie, ale także mogą wytworzyć ciepło, co sprzyja przezimowaniu do wiosny!

@pasieka_ardal