wosk

Wosk wydzielany jest, a raczej wypacany przez cztery pary gruczołów woskowych znajdujących się po brzusznej stronie odwłoka pszczół robotnic. Gruczoły w postaci owalnych płytek pokrytych porami wydzielają płynny wosk, który w powietrzu krzepnie tworząc łuseczki. Aby utworzyć łuskę średniej wielkości pszczoła potrzebuje od 24 do 48 godzin.  Najintensywniej wypacają wosk młode pszczoły – 11-14 dniowe. W ciągu sezonu pszczela rodzina jest w stanie wyprodukować do 0,5 kg wosku jednak największe nasilenie produkcji przypada na miesiące maj i czerwiec.                                    Zapach i barwa wosku zależy od składników przenikających z propolisu, pyłku i nektaru, ale  również od diety pszczół.  Stąd też kolor wosku ma swą paletę od jasnożółtej, żółtej, poprzez zielonożółtą aż po brązową.                                                                                          Pszczelarz pozyskuje wosk najczęściej jesienią z odsklepin i z wybrakowanych plastrów. Wytapianie wosku może odbywać się poprzez topiarki słoneczne, elektryczne czy też urządzenia parowe. Istotny jest jednak proces klarowania wosku czyli pozbycie się wszelkich zanieczyszczeń  i uzyskanie najwyższej jego jakości. Tak przygotowany wosk można wykorzystać do produkcji węzy pszczelej oraz do produkcji m.in. świec, zawieszek itp.

W naszej pasiece pszczeli wosk wykorzystujemy głównie do ręcznej produkcji świec, zawieszek zapachowych oraz wkładów do kominków. Naturalne świece z pszczelego wosku mają wiele zalet oraz zdrowotnych właściwości m.in.:      

 1. Spalanie bez dymu, które pozostawia w pomieszczeniu delikatny zapach miodowo – propolisowy. zapach ten jest w 100% naturalny ponieważ świece z wosku pszczelego nie zawierają żadnych aromatyzujących substancji chemicznych, które uwalniane do powietrza pod wpływem wysokiej temperatury mogą negatywnie oddziaływać na nasze zdrowie. Aby więc uzyskać w pomieszczeniu piękny zapach będący połączeniem aromatów przyrody, wystarczy przez kilka minut dziennie (od 15 do 60 minut) palić świecę z naturalnego wosku pszczelego.

2. Wydzielane z płomienia świecy ujemne jony oczyszczają powietrze łagodząc dolegliwości nieżytu górnych dróg oddechowych, chorób płuc, astmy i alergii.

3. Palenie świec woskowych neutralizuje zapach dymu tytoniowego.

4. Jonizują powietrz i neutralizują negatywne promieniowanie emitowane przez urządzenia typu: komputer, telewizor, telefon komórkowy oraz inne urządzenia elektromagnetyczne.

5. Świece charakteryzują się wyjątkowym, oryginalnym wyglądem czystego produktu pochodzącego z natury.

6. Pozytywnie wpływają na naszą ogólną kondycję psychofizyczną. Uwalniane podczas palenia świecy właściwości wosku pszczelego działają relaksująco i uspokajająco.